• Kristýna

#JAK DO MĚ VEŠEL MIČURINŮV DUCH


Při nekonečném sledování videí na sociálních sítích, jsem narazila na několik videí, které řadím do kategorie sama doma. Návody typu, jak si ze starých triček vyrobit předložku do koupelny bez použití jehly, z ramínka domeček pro kočku a ze starých novin košík. Nejvíce mě zaujala videa spadající do kategorie Přemek Podlaha nadšený zahrádkář. Jednoduché postupy, jak si vypěstovat vlastní cokoliv. Od avokáda po zázvor. Zkusila jsem! Avokáda bohužel nesklízím, zázvor asi zapomněl vyrůst a zasazený vršek ananasu pustil kořínky a pak si uhnil.

Moc často se nechávám odradit, a tak když na mě vyskočilo video, jak si z rajčete vypěstovat rajče, neváhala jsem. Jídla v obchodech málo, zelenina drahá, času dost, tak proč to nezkusit. Narvala jsem do hlíny čtyři různá rajčata, umístila je na slunný parapet a čekala, co se bude dít. Do večera se nedělo nic, i když jsem při každém projití okolo okna rosila jako blázen. Trpělivost do výčtu mých vlastností zrovna nepatří. Druhý den mě pozorování orosené hlíny přestalo bavit. Ve snaze nečelit svému dalšímu neúspěchu, jsem v ložnici přestala odtahovat závěsy, které zakrývaly parapet. O to větší bylo mé překvapení, když jsem je o několik dní později omylem odtáhla a zjistila, že mi z hlíny roste jakýsi plevel.

Povzbuzená pěstitelskými úspěchy, poté, co mi přestala vadit zalezlá hlína za nehty, rozhodla jsem se v zahradničení pokračovat. Zasadila jsem semínka koriandru, kopru a v letáku si vyhlídla převislé muškáty. A tak zatím co se ostatní rvali o toaletní papír a balení těstovin, já čekala hodinu a půl před Lidlem, než na mě přijde řada, abych si koupila sazenice.

Takové nadšení pro rýpání se v hlíně jsem nezaznamenala od doby, co jsem si usmyslela, že chci mít vedle vchodových dveří velké květináče. Dýška jsem utratila za dva cypřiše a dvanáct bramboříků. Trvalo přesně tři hodiny než jeden cypřiš a všechny bramboříky zmizely. Marně jsem do půlnoci obcházela naši čtvrť a ptala se lidí, jestli nepotkali někoho se stromkem v ruce. Pak jsem se opila a hystericky štkala, že se okamžitě stěhuju do Čech, protože tam by mi kytky přece nikdo nekradl.

To, co vypadalo jako plevel, se začalo rozrůstat, a tak k mým pěti hortenziím, dvou rododendronům, zbylému cypřiši, který neukradli, kamélii, jahodám, liliím a muškátům přibylo jednapadesát sazenic rajčat. Když jsem je rozsazovala do fóliovníku, myslela jsem si, že si nechám, jen ty nejsilnější, ale neměla jsem to srdce žádnou rostlinku vyhodit. Už tak mi bolelo, když jsem je z ložnice musela přemístit na terasu. Fóliovník přestává stačit a mě čeká další přesazování. Obávám se, že jestli stále porostou, budeme muset venkovní sedačku a gril narvat do ložnice. Místo terasy máme deštný prales.

Pokud by někdo zatoužil po svých vlastních rajčatech, nabízím sazeničky do dobrých rukou. Podmínkou je láskyplná péče a možnost je navštívit aspoň dvakrát do měsíce, abych věděla, jak se jim daří.

92 zobrazení
IMG_3602
IMG_0957
IMG_5885
IMG_0027
IMG_0888